Výrazně však roste i počet pacientů závislých na lécích, zejména na sedativech a hypnotikách. Náklady na jejich léčbu se za posledních 10 let více než zdvojnásobily. Zprávu vydává VZP ČR v souvislosti s Mezinárodním dnem proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi, který je 26. června.
Lékařskou pomoc kvůli problémům s návykovými látkami v roce 2024 vyhledalo téměř 47 tisíc klientů VZP ČR. Z toho více než 27 tisíc případů souviselo s alkoholem, převážně u mužů. Na léčbu těchto pacientů byla třeba víc než 1 mld. Kč. Alarmující je přetrvávající vysoká spotřeba alkoholu v české populaci – podle odborných odhadů se v kategorii rizikového pití dlouhodobě pohybuje 1,5 až 1,7 milionu dospělých.
Dopady nadměrné konzumace alkoholu nejsou pouze zdravotní. Podle odborných odhadů se celospolečenské náklady v České republice pohybují mezi 50 až 75 miliardami korun ročně – patří sem mimo jiné výdaje na léčbu, ztráty v produktivitě práce, sociální dopady či zátěž pro justiční systém.
Za posledních 10 let náklady VZP ČR na léčbu závislostí vzrostly o téměř 100 procent. V roce 2015 činily 847 milionů korun, v roce 2024 dosáhly na 1,591 miliardy. Tento nárůst odráží rostoucí náklady na zdravotní péči a zvyšující se počet pacientů vyžadujících léčbu závislostí.
Vedle alkoholu zůstává dalším výrazným problémem zneužívání léků. Závislost na sedativech a hypnotikách je nejrychleji rostoucí kategorií. V roce 2015 šlo na její léčbu 19,5 milionu korun, v roce 2024 už téměř 49 milionů korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva